הרצאה עם יעל לביא עיתונאית ומרצה בבינתחומי בהרצליה

הרצאה "האם ניצחנו? 40 שנה למלחמת יום הכיפורים"

במסגרת לימודי תקשורת זכו תלמידי המגמה לשמוע הרצאה מפי העיתונאית יעל לביא על סרטה הדוקומנטרי "האם ניצחנו?". הסרט מראה לראשונה את הצד המצרי בתקופה של לפני, בזמן ואחרי מלחמת יום הכיפורים.

לביא, עיתונאית בכירה המשמשת גם כמרצה לתקשורת במכללת הבינתחומי בהרצליה. צילמה את הסרט בשנת 2011 כמה ימים לפני ההפיכה הצבאית. מהפיכה בה הודח הנשיא מורסי נציג האחים המוסלמים והצבא תפס את השלטון בו הוא מחזיק עד היום. לביא היא בעלת אזרחות אמריקאית מה שמאפשר לה כניסה חופשית למדינות ערביות. במהלך עבודתה נכנסה גם לעיראק ולבנון.

ההרצאה נסובה סביב עבודת העיתונאי באופן כללי ועל עבודתה בסרט זה. הסכנות שבדרך ודרכי ההתמודדות מול הרשויות בישראל ומצרים ואל מול גופי התקשורת במדינת ישראל. המטרה העיקרית שהובילה לצילום הסרט הייתה להראות את הצד השני אולי בפעם הראשונה לעיניים ואוזניים ישראליות. אולי גם למצוא הסבר לשאלה מדוע המצרים רואים במלחמת אוקטובר (השם שלהם למלחמת יום הכיפורים) את הניצחון הגדול ביותר שלהם על ישראל בעוד שבישראל בטוחים שאנחנו דווקא ניצחנו.

ההרצאה הייתה שוטפת ומעניינת ביותר, חשוב ככל האפשר לחבר לתלמידים את התאוריה לפרקטיקה. מפגש עם אנשי מקצוע לפעמים מעביר טוב יותר את החומר הנלמד בכתה. התלמידים שאלו שאלות רבות בסוף ההרצאה מה שמראה על עניין רב ויותר מכך על הקשבה רציפה במשך כל ההרצאה שערכה כ60 דקות.