טקס רבין 2017

שלוש יריות.
שלוש יריות שנורו בגבו.
בגבו של ראש ממשלת ישראל. מר יצחק רבין.
אני יכולה לספר לכם גדולות ונצורות על יצחק רבין האדם, המצביא והמדינאי.
אני יכולה לספר לכם על ההישגים של יצחק רבין. על אבני-דרך בחייו. פרקים, שיכללו את הישגיו כמפקד חטיבת הראל בפלמ"ח שלחמה על שחרור הדרך לירושלים במלחמת השחרור.

אני יכולה לספר לכם על הישגיו כרמטכ"ל הניצחון במלחמת ששת-הימים. שישה ימים בהם, אחרי הכנות קפדניות בהנהגתו של יצחק רבין, ניצח צה"ל את הצבאות של המדינות הסובבות אותנו, וכבש שטח שהוא גדול פי שלושה משטחה של מדינת ישראל בגבולות הקו הירוק.
אני יכולה גם לספר לכם על היעדים שבחר להובילם כראש ממשלה. אני יכולה לספר לכם שיצחק רבין היה איש של חזון, ולא רק חזון השלום שבגינו נרצח, אלא גם איש שהבין ששלום עושים עם אויבים ולא עם רעים ועם חברים.

אנחנו יכולים לאהוב את דרכו - או שלא, אנחנו יכולים להסכים לדרכו – או שלא.
אבל יצחק רבין היה בראש ובראשונה ראש ממשלה במדינת-ישראל. ממשלה ,
שנבחרה בדרך דמוקרטית. ממשלה, שנהנתה מרוב קולות העם.

תלמידים יקרים, דמוקרטיה נבחנת ביכולת של העם להגיב בסבלנות ולשמור על סובלנות כלפי הזולת, גם כשזה חושב אחרת ממני.
דמוקרטיה מבוססת על הסכמה רחבה באשר לכללי המשחק הדמוקרטי, על כבוד ל 'שיווין ערך האדם', על כבוד ל 'צלם האדם' שבכל אדם, על כבוד לשלטון החוק, ועל זכותו של כל אדם וכל אזרח לבטא את דעתו הן בדלת אמותיו, באופן פרטי ואישי והן בפרהסיה.

הדמוקרטיה מאפשרת להביע מחאה באמצעות הפגנה, באמצעות דיבור ובאמצעות הבעת אי אמון בממשלה.
בדמוקרטיה פותרים בעיות באמצעות דיאלוג, ולא באמצעות אקדח!

יגאל עמיר, רוצחו של ראש הממשלה, הוא גבר ישראלי, חובש כיפה, שגדל בהרצליה בשכונת נווה עמל, סטודנט למשפטים באוניברסיטת בר אילן, הלך שבי אחר ההסתה שהשתלטה על השיח הציבורי, הסיתה תרתי משמע את תרבות הדיון ופרצה את הגבולות ואת המחסומים.
רק מי שלא הפנים את העקרונות הדמוקרטיים עליהם מתבסס הממשל/משטר בישראל, ובו-זמנית, חשוף להסתה פרועה כנגד הממשלה ומדיניותה - יכול היה בשלוש יריות אקדח, שנורו אל גבו של ראש הממשלה, שלוש יריות של אדם פחדן, לפגוע קשות בשלטון החוק במדינה, ולפצוע אנושות את הדמוקרטיה הישראלית.

שלוש יריות אקדח. בגב.

יהי זכרו ברוך!

תמונות