דבר מנהלת המשלחת - מגי זליבנסקי

"כל עוד לא מאוחר, עלינו להגיע להכרה שהשואה איננה האובססיה של שארית הפליטה,
וההתייחדות עם ששת מיליוני הקורבנות ורוח התקופה הן לא עניינם של אלה בלבד שחזו את הנוראות מבשרם,
אלא חלק מהזיכרון הקיבוצי של עם ישראל,
ומקומה של השואה הוא בתודעה ההיסטורית של כל דור יהודי באשר הוא".
אבא קובנר

המסע לפולין הוא מסע בעקבות גורלנו – "ההם אינם עוד, נשארנו רק אנחנו" אמר אבא קובנר, ואנו באים במסע זה בעקבותיהם. במסע זה כולנו יחד נתחקה אחר גורל עמנו – אנו נראה את המראות, ניגע בשרידים, נשמע את הסיפורים ואף נריח את הריחות. במסע שנמשך שבעה ימים נעבור דרך תחנות חשובות בהיסטוריה של יהודי פולין - עולם החסידות, העיירות היהודיות, בתי הכנסת ובתי הקברות, העולם היהודי שהושמד, הגטאות ומחנות ההשמדה. שם תראו במו עיניכם כיצד העם הגרמני, שעמד לכאורה בפסגת התרבות האירופית, פעל באכזריות ובשיטתיות חסרת כל רגש אנושי נגד בני עמנו. אנו נתהלך בארץ ספוגה בנכסי תורה, תרבות וחברה של העם היהודי מאות בשנים, לצד ים של דמעות, דם, חורבן ושואה.

אנו נצא עם שאלות ולא בהכרח נחזור עם תשובות ואף עם שאלות גדולות עוד יותר על הנפש האנושית; שאלות שהסופר דוד גרוסמן הגדיר בספרו "המוות כדרך חיים :כ"שאלות אוניברסאליות על היחס שבין אדם לאדם, על היחס לזר, לשונה, לחלש... " שאלות אלה יאפשרו לנו לבחון את התנהגותנו המוסרית, את מקומנו במעגלי החיים השונים, את מערכות היחסים שלנו, עם הורינו, עם חברינו ובכלל וגם לבחון את עתידנו, הן האישי והן הלאומי כחלק מעם ישראל וממדינת ישראל. אנו יוצאים למסע כיחידים שביחד מהווים קבוצה ייחודית גדולה - היו חברים זה לזה, עזרו אחד לשני בהקשבה, בסובלנות, בהבנה, תנו כתף ברגעים הקשים, וביחד כרקמה אנושית נלווה זה את זה במסע.

עלינו מוטלת הזכות וגם החובה לפעול להנצחת השואה למען הדורות הבאים. כולנו – כיהודים, כישראלים, כאזרחי מדינת ישראל נושאים בגאווה מגן דוד כחול ולא טלאי צהוב. המסע יוצר חיבור של דור הנכדים אל דור השורדים שלצערנו אובדים מן העולם. הדור הבא כבר לא יזכה לשמוע סיפורי עדות ממקור ראשון, ולכן תחושת השליחות וההנצחה מהוות חלק משמעותי במסע זה. אתם הם העדים, אתם הם הדוברים בפני הדורות הבאים ובלבד שתנצרו בלבכם ותספרו לדור הבא– כדבריו של יעקב ברזילי "וכל ילדי ישראל יספרו את הסיפור הזה".
זכרו, הנכם חוליה בשרשרת הדורות – חוליה המקשרת בינינו ומחברת את כולנו לרקמה אנושית אחת חיה.

בברכת מסע משמעותי ומוצלח,
מגי זליבנסקי מנהלת שכבת יב
ומנהלת המסע לפולין